4. února 2017

..... zase chodím do kina - Rozpolcený

Po ostudně dlouhatánské době přicházím s novým článkem. Tentokrát z filmového soudku. Rozhodla jsem se, že ze sebe ometu kulturní pavučiny, skrze které mi již sotva bylo vidět temeno hlavy a začnu si opět dopřávat nějakou tu duchovní potravu. 
Kino potravu, přesněji řečeno. Ani popcorn k tomu nepotřebuji. 

Zdroj www.imdb.com

Za posledních 14 dnů jsem navštívila dva skvělé filmy. Prvním byl mysteriozní  thriller Rozpolcený. Film, na který jsem se měsíce intenzivně těšila a proto jsem na něj vyrazila hned dva dny po české premiéře. A udělala jsem moc dobře. Režisér a scénárista M. Night Shyamalan, proslulý svými skvělými pointami, nám v tomto snímku servíruje fantastickou zápletku o muži trpícím mnohočetnou poruchou osobnosti. A ne jen tak ledajakou. V jeho těle se o své místo přetahuje 23 různých charakterů a zvolna se rýsuje 24. Tento mladý muž jednoho dne unese tři pubertální dívky, zamkne je ve svém bunkru a my můžeme pouze odhadovat, jaké má s nimi plány.

 A proč jsem se tak těšila? Odpovědět mohu zkrátka jménem - James McAvoy! Herec původem ze Skotska, který si moje srdce získal už jako pan Tumnus v prvním díle Narnie. James v Rozpolceném předvedl svůj životní - nadživotní výkon a on je tím, o čem se v souvislosti s filmem nejvíce mluví. A že je proč!

Zdroj www.csfd.cz

Z jeho 23 osobností jich sice ve filmu uvidíme jen pár, tuším osm, ale naprosto precizně, totálně, fenomenálně a já prostě nemám slov. Jamesovo střídání intonací, výrazů, intenzity, polohy hlasu, držení těla a do prčic i přízvuků a řečových vad.... to je prostě skvost.Přechází z postavy kontrolou posedlého pedanta, přes devítiletého chlapce, distingovanou dámu až k například bohémskému módnímu návrháři. Střídání rolí probíhá jakoby lusknutím prstu. Mávnutím kouzelného proutku s naprostou samozřejmostí a to vše tak, že to vůbec nepůsobí jako laciná parodie nebo nechtěná karikatura. 

www.csfd.cz

Každá postava je zcela jednoznačná a zahraná tak precizně, že si divák stále udržuje přehled o tom, s kým zrovna má tu čest. 

www.csfd.cz
Ke konci film nabere lehce hororový směr a velké tempo. Tak už to přece bývá.

Jestli máte možnost, určitě na Rozpolceného zajděte, už jen pro ten herecký výkon to stojí za to. A pro originální znění s titulky. Nic proti dabingu v zásadě nemám, ale u filmů tohoto typu by to byl hřích. I sebelepší dabing překrývá původní hercovu práci a to by v tomto případě byla velká škoda. 

Název: Rozpolcený / Split
Žánr: Thriller - horor
Země: USA
Stopáž: 116 minut
Moje hodnocení: 4 a půl hvězdy 

Můj pohled na spousty dalších filmů najdete na CSFD. Ráda se tam s vámi setkám :-)

V nejbližších dnech se můžete těšit na můj názor na ve všech pádech skloňovaný americký muzikál La La Land.

Máte rádi tento žánr? Jste fanoušky Shyamalanových filmů? Co třeba věhlasný Šestý smysl?


5 komentářů:

 1. Ahoj,musím se teda přiznat,že jsem docela ostuda,já herce nikdy předtím neviděla,nedošlo mi ani,dokud jsi nenapsala,že je to Tumnus z Narnie.Na film jsem se také měsíce netěšila.Šlo to jednoduše,přítel řekl,konečně máš volno,pojď se odreagovat do kina.Do kina chodím většinou jen,když je tam něco opravdu TOP,protože ty prachy za cinema city se mi moc dávat nechcou.Ale od té doby,co jsme film viděla,se ho snažím vnutit všem okolo,donutit je vidět trailer,nalákat je a nejlépe jim ho pustit co nejdříve na internetu.Musím říct,že téma filmu se mi moc líbilo a herecký výkon to byl nezpochybnitelný.Za mě stokrát ANO :)

  OdpovědětVymazat
 2. Na tenhle film jsem chtěla jít do kina, ale prošvihla jsem to :/ Každopádně se na tenhle film chci určitě podívat a to, co nejdřív, na Jamese McAvoye jsem zvědavá nejvíc, od samotného filmu radši už nic moc neočekávám - po pár recenzích, co jsem si četla.. Ale zas si nemyslím, že by to muselo být tak hrozné, z tvé recenze naopak to vypadá fajn :)
  No a La La Land - ten mě vůbec nezaujal, ale musím se na to podívat - prostě si na to musím sama udělat názor, ale už díky traileru od toho moc neočekávám..

  OdpovědětVymazat
 3. Viděla jsem film během tohoto týdne v Praze. S přítelem jsme se rozhodovali, jestli zajít na Rozpolceného nebo na Resident Evil. Já si hrdě stála za Rozpolceným a teď si za ním stojím dvojnásob. Bylo to něco naprosto fantastického! Neměla jsem slov. Z kina jsme odcházeli mlčky, ani jsme se na sebe snad pořádně nepodívali. Prolomila jsem ticho zhruba tak po 10 minutách, kdy už jsme seděli v tramvaji a jeli na byt. Oba jsme nad tím po celou tu dobu přemýšleli a ani nedokázali komunikovat. Zanechalo to v nás strašně moc. A přesně takové filmy zbožňuju - když ve mně na konci něco zanechají. Když si řeknu, s prominutím, "kurva, tak to byl nářez!". :)))) Doporučila bych film každému! A už tak činím :). A co se týče La La Landu... no... přesně tyhle filmy jsou protikladem filmů jako je Rozpolcený. Nějak mě srdceryvný, dojemný romanťáky nuděj k smrti. Neříkám, že občas nemám náladu něco takového vidět, ale z 99 % se vždy obrátím spíš na nějaké thriller nebo něco, co zkrátka má šťávu :)))

  OdpovědětVymazat
 4. Na horor Rozpolcený se s tátou hrozně těšíme. Milujeme horory, tak jsem zvědaví. :) Ale podle hodnocení nás určitě nezklame. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
 5. Na filmu jsme byli s přítelem a moc se nám to líbilo! Herecký výkon Jamese byl neskutečný! :)
  Mr. Kev

  OdpovědětVymazat

Těším se na vaše komentáře, moc pro mne znamenají .