30. listopadu 2013

...... vytvořím perníkový adventní věnec a roztomilé domečky

Však už je načase. Co nevidět zaťuká na dveře první adventní neděle a já bych byla hodně smutná, kdybych si nemohla zapálit první svíčku na věnci. Společně s Adélkou, mou švagrovou Terezkou a poctivou zásobou svařáku jsme se včera pustily do řádění s adventními věnci.




Na přípravu jsem použila klasické perníkové těsto. Vyválela nepříliš natenko, možná necelý centimetr a  obyčejný talíř mi posloužil k vyříznutí velkého kruhu. Vnitřní kruh jsem obkroužila pomocí porcelánové misky. Osvědčilo se mi v tomto případě vykrajovat až přímo na plechu. Ukázalo se, že přenést vykrojený kruh na plech v dokonalém tvaru je zhola nemožné. Takže poté, co jsem z původního úhledného kroužku na plech donesla ovál, elipsu, bohapustý zmuchlanec či ležatou osmičku mě konečně trklo, že tahle tedy ne a vykrajovala jsem hezky až na plechu s pečicím papírem. 

Věnce i domečky jsou po upečení potřené žloutkem a zdobené opět klasickou bílkovou polevou (bílek, moučkový cukr a citronová šťáva a šlehat nejlépe ručně až do zemdlení :-)). Větší plochy jsme natíraly polevou více zředěnou citronovou šťávou pomocí štětce. Tečky a čárky vytvářím obyčejným mikrotenovým sáčkem s ustřiženým růžkem. 




Tentokrát jsem v Apetitu od paní Brýdové opsala fintu s namáčením perníčků s neuschnutou polevou do cukrářských perliček a vypadá to prostě božsky. Hustou polevou jsme nalepily dekorace, badyán či skořici a čajové svíčky.


Přinám se, že perníková chaloupka je nad moje síly. Protože jsem typický běžec na krátké tratě, dělám jen přední stranu domečků.



Okýnka  jsou vytvořena pomocí vitrážové bonparové metody, kterou jsem rovněž odkoukala u paní Brýdové a už několik let s tímto dekorováním sklízím ovace
Nazdobené domečky opřu o svíčku ve skle a nechám teplé světlo zářit srkz okénka. 

Hotovo :-)



Ještě jsme s Adélkou vyrobily krásné něžné perníkové andílky a chystám se na adventní kalendář.... a pak už asi letos nechám perníčky perníčkama :-)

A co vy? Už máte nachystaný adventní věnec?


28. listopadu 2013

.... provoním byt jablky pečenými v jablečníku

Jablečník neboli pícka na jablko je už několik let jedním z mých nejmilejších úlovků z hrnčířských trhů v Nelahozevsi. Původně jsem se obávala, že se z něj nakonec stane další zbytečnost do domácnosti, která se mi po pár týdnech omrzí. Ale neomrzela. Stále je mým věrným společníkem právě podzimní a zimní dlouhé večery.


Celé kouzlo je tvořeno pouhou čajovou svíčkou, nakrájeným jablkem a kořením. 
Do misky nakrájím na kousky jablko, zaliju troškou vody, přidám cukr či med a skořici. Do spodní části vložím zapálenou čajovou svíčku a pak už si jen užívám nádhernou vůni  a po hodině až dvou si můžu dát skvělá pečená jablka.

Kromě překrásné vůně a výsledného pochutnání vydává i krásné hřejivé světlo. Většina jablečníků má v dolní části rafinované otvory, kterými proniká světlo svíček a vytváří  na zdi efektní obrazce. 

V pícce lze upéct jablko i vcelku pouze s vyříznutým středem a do otvoru po jádřinci vložit cukr, skořici nebo rozinky a zalít troškou vody, třeba i s rumem


Bezvadný výsledek jablečník přináší i s jiným ovocem, například hruškami nebo švestkami. 

Jestli třeba ještě váháte s vánočním dárkem například pro kamarádku nebo sestru, krásné jablečníky najdete na Fleru.

A jaké jsou vaše radosti pro zimní dlouhá odpoledne a večery? 




26. listopadu 2013

.... připravím narozeninový krtkův dort

Krtková mánie u nás trvá už dobré dva roky. Co je krtčí to zkrátka frčí, nic naplat. Máme doma krtky plyšové , magnetické , samolepkové, knižní, na zahradě opravdové a pochopitelně v přehrávači krtky na DVD nosičích :-). Volba na letošní Adélčin narozeninový dort tedy byla jasná. Krtkův dort! 



Suroviny na tento počin se dají hravě sehnat v krabici od Dr. Oetkera. Je to samosebou taky řešení, ale musím říct, že já to docela nerada podporuju. Mám u těch krabicových směsí pocit, že si kupuju jen naváženou mouku s práškem do pečiva, cukrem a nezbytným seznamem na zadní straně obalu, co dalšího mám koupit a přidat (olej, mléko, banány, šlehačku...). Nějak mi přijde jednodušší začít z gruntu od začátku surovinami, které máme doma. 

Na korpus určitě máte vše potřebné ve spíži či lednici a zatímco se dort peče případně chladne na mřížce, můžete doběhnout pro suroviny na krém.


Korpus:

180g polohrubé mouky
2 celá vejce
lžíce rumu
100ml oleje
125ml mléka
100g cukru
kypřicí prášek do pečiva
lžíce kakaa


Vnitřek:

4 banány
2x250ml smetany ke šlehání
ztužovač šlehačky
hrst strouhané čokolády
moučkový cukr podle chuti


 Těsto na dort bylo chutné a sympatické už zasyrova, ale udržela jsem se, nalila jej do dortové formy a nechala péci při 180 C tuším necelou půlhodinu.



 Po vychladnutí se korpus ořízne dokola tak asi 1 1/2 cm od kraje a vydlabe. Pozor na to, abyste neproškrábli dno, ačkoli taky žádná tragédie, lze to celkem úspěšně záplatovat nějakým vydlabaným kouskem. 


 Do vnitřku se hezky poskládají banány rozříznuté podélně vpůli.



Na korpus s banány se do tvaru kopečku navrství krém zhotovený z ušlehané šlehačky se ztužovačem, cukrem a nastrouhanou čokoládou. Je to vážně fenomenální krém, měla jsem co dělat, abych to nesnědla jen tak :-)

Navrch je jen už nasype a úhledně naplácá rozdrobený vydlabaný vnitřek... a je to. 
Já jsem ještě nahoru posadila marcipánového krtka


Sehnat takhle krásnou figurku byl na tom všem ten nejtěžší krok. Kdybych se pustila sama do modelování, nikdo by nikdy nerozeznal můj tvůrčí záměr. Takže jsem se musela vydat na nákupy. Proběhla jsem několik cukráren, ale nikde nic kloudného nebylo, respektive, bylo tam pár krtečků, jenže buď krásných ale maličkých, nebo velkých a příšerných. Nakonec jsem měla štěstí v Lahůdkách ve Vodičkově ulici. Tam mají z marcipánu snad všechno, co koho napadne od všemožné zoologické, přes různé profese, princezny, ovoce až po Simpsonovi.

Adélce se dort ohromně líbil. A krtek? Ten brzo z toho všeho ztratil hlavu :-)



 
Taky máte rádi dorty? A jaký je ten váš nejmilejší?




25. listopadu 2013

....upeču medvídkový koláč

Formu na medvídka mám už od Adélčiných prvních narozenin a stále ji celkem často vytahuji. Tentokrát se dostala ke slovu na oslavu 5. narozenin Adélčiny kamarádky. A protože samotný medvídek se mi zdál málo, ozdobila jsem ho marcipánem a lentilkami. 



Korpus je z klasického rychlého bábovkového těsta: 

2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
vanilkový cukr
1/2 hrnku oleje
1 hrnek mléka 
1 vejce
prdopeč

+ jsem tentokrát dala lžíci kakaa, aby byl medvídek hezky hnědý. 

Zdobení jsem vytvarovala z koupené marcipánové hmoty. Na tlapky a polštářky stačily jen kuličky, maličko splácnout a vodou přilepit k medvídkovi. Na mašličku jsem marcipán vyválela a vyřízla proužek, který jsem poté poskládala do mašličky. Očka a spona jsou z lentilek.









20. listopadu 2013

..... vyrobím podzimní svícen z klacíků

Svíčky zapaluju zejména v tomto sychravém období, kdy mi zoufale chybí sluneční svit a tak si jej nahrazuji hřejivým a romantickým světlem hořící svíčky.


Původně jsem chtěla svícen oblepit skořicí, což by navíc ještě krásně vonělo. Ukázalo se však, že moje skořicové zásoby se kvapem tenčí a tak jsem se rozhodla syslit si skořici raději na Advent, kdy se určitě dostane ke slovu. 









Kompletní návod na svícen najdete na Studentpointu


Také si nosíte domů úlovky z procházek přírodou?





19. listopadu 2013

.... upeču perníkové domino

Perníčky jsou u nás často. Jednak chutnají Adélce i synovcům a navíc perníkové těsto nabízí širokánské pole pro všemožné experimenty. Toto je jeden z mých posledních pokusů. 

Adélka byla minulý týden nemocná a venku vládlo nevlídno a sychravo. To je ideální příležitost pro pečení a zdobení perníčků. Je to takový můj malý trénink na Vánoce. Bohužel nejsem příliš zdatná v zdobení perníků a tak jdu většinou cestou nejmenšího odporu a různých legrácek. Tentokrát se z této kombinace zrodilo perníčkové domino, jednoduché, efektní, funkční a jedlé :-)


Už léta peču podle tohoto receptu:

500g hladké mouky
200g moučkového cukru
2 vejce
100g rozpuštěného másla nebo Hery
1 vrchovatá lžíce kakaa
5 lžic medu
2 lžičky perníkového koření
1 lžička prášku do perníku
1/2 lžičky sody

Vše smíchám v robotu, nechám chvilku odpočinout v lednici, klidně přes noc. Vyválím přes mikrotenový sáček a vykrajuju. Po upečení ihned pomašluju rozšlehaným žloutkem, aby se hezky leskly.



Zdobím klasickou bílkovou polevou, a to pomocí ustřiženého sáčku. Mám sice několik takových těch zdobítek, ale se sáčkem mi to jde prostě nejsnáze a nejrychleji. Nicméně, zdobení opravdu není moje parketa a do umění zručných perníkářek mám opravdu daleko :-) Ale pořád si hýčkám naději, že se to zlepší s věkem :-)



Perníčky zbožňujeme všichni, dobře chutnají, hezky vypadají a voní jako Vánoce.  


... upeču celé mrkve podle Jamieho Olivera

Včera Jamie na svých FB stránkách sdílel odkaz na recept ze své kuchařky. Šlo o  celé pečené mrkve. A protože některé věci se prostě musejí zkusit hned, pustila jsem se dneska do nich. Je to hračka, prakticky celou práci zastane trouba a v zásadě nepotřebujete nic víc než mrkve, česnek, olivový olej, bílé víno a tymián.



Důležité jsou pěkné kvalitní tvrdé mrkve s natí.Tu jsem seřízla na cca 3 cm, mrkve oškrábala, omyla a dala do pekáče společně s olejem, vínem a dvěma stroužky česneku (Jamie říká tři stroužky, já dala jen dva, je to český česnek a má celkem odpich :-). Česnek jsem nakrájela na takové hrubé kousky, z každého stroužku asi tři části a rozhodila mezi mrkve. Bohužel nemám čerstvý tymián, dala jsem sušený, kterého mám doma vždycky zásobu na tymiánový sirup.


Osolit, opepřit, přikrýt alobalem a péct na 190C cca 30-40 minut říká Jamie. Mě to už jako tradičně nestačilo, musela jsem péci skoro hodinu
Poté jsem tak asi na 10 minut pustila gril a sundala alobal, aby mrkve zkaramelizovaly  a tadáááááááááááá, hotovo. 



Skvělé jsou samotné jen s toastem ( pečivo  je bezva, protože ho můžete pak namáčet do té vypečené šťávy...) nebo s bramborami. A ten česnek je naprostá paráda. Fantastické by byly i jako příloha k masu.


Máte rádi zeleninová jídla? Zkuste skvělou pečenou mrkev :-)


15. listopadu 2013

.... koketuju s quillingem


 Inu,  můj dnešní příspěvek bude docela krátký a je to další přírůstek do série "já už opravdu roupama nevím, co bych ještě vyzkoušela" :-)



Zase jsem v rámci kreativního záchvatu měla nutkání zkusit nějakou novou techniku a tak jsme se Adélkou vrhly na quilling. Jedná se o techniku zdobení pomocí papírových proužků, buď smotaných do různých ruliček či spirálek nebo všemožně zručně skládaných.



Já na tyto drobné manuální práce příliš zručná nejsem a tak se můžu pochlubit takovým značně naivním a hodně dětským výtvorem... To je zatím maximum, jakého jsme s Aduš dosáhly. Tedy přiznám se, je to zejména moje práce. Adélka horlivě radila a usměrňovala moje tvořivé vzepětí, tak abych se příliš nerozjela a nepřesáhla svoje limity :-)


Jinak je dost možné, že se pustím do nějakých vánočních přáníček a podobně. Ale popravdě řečeno, vzhledem k tomu, že mi to jde jako psovi pastva... tak už abych s tím pomalu začala :-)

Jestli vás tento způsob tvůrčího vyžití zaujal, můžete pochytit základy v této reportáži načerpat inspiraci třeba z facebookových stránek fandů quillingu.


Také rádi zkoušíte nové způsoby zdobení? Znáte či věnujete se quillingu?





7. listopadu 2013

... připravím narozeninové polomáčené sušenky


Moje ze všech nejmilejší Adélka dneska slaví čtvrté narozeniny.... Kdo by to byl řekl, tolik času už uplynulo a taková už je to velká holka, ani se mi nechce věřit.

Připravila jsem pro ni a kamarády ze školky k tomuto velkému dni polomáčené sušenky s čísly. 

 


Byla to docela výzva, protože jsem si na svůj slib, že něco připravím na ráno, vzpomněla krátce po půlnoci... Takže to je taková moje noční práce. 

Naštěstí je to docela brnkačka. Koupila jsem si formičku od Tescomy, mají je nyní v akci za 149,- a šlo to celkem samo. Na tomto odkazu najdete i další krásné formičky a ve videu dokonce i postup na výrobu těchto sušenek. 

Svou práci jsem tentokrát nefotila v průběhu, protože byla noc a tma jako v pytli. Ale určitě mrkněte na ten odkaz je to tam popsáno jak ve videu, tak na fotkách krok po kroku.

Ne že bych chtěla nějak dělat Tescomě reklamu, to vůbec. Naopak,  včera když jsem tu formu kupovala, byla na  mě  prodavačka v Tescomácké prodejně v Bílé labuti tak otrávená a protivná, že to se často nevidí. Takže o přístupu k zákazníkovi bohužel pozitivního nic, přesto forma je super a tak mi to nedá a musím jí ukázat :-)

Určitě mohu doporučit. Těsto na sušenky je klasika linecké. Pro kompletaci jsem zvolila postup, kdy jsem nalila čokoládu do formičky a navrch hned poskládala hotové linecké sušenky. Takže jsem si ušetřila práci s následným slepováním a drželo to po zatuhnutí v mrazáku už jaksi z principu. 

Příště ale spíše, až budu mít víc času, tak odliju a nechám ztuhnout tu čokoládu samotnou a až následně ji přilepím na hotové sušenky. Přece jen je to takové pak čistější a úhlednější. Tím prvním způsobem zkrátka nelze zabránit určitému lehkému zapatlání sušenek, na těch krajích, když se skládají na tu rozpuštěnou čokoládu. 
Jo a zapomněla jsem po nalití čokolády s formičkou trochu klepnout, aby vyšly vzduchové bublinky, koukám že mi tam nějaké zůstaly.




Zkrátka dokonalé sice nejsou, ale mě se líbí?  Co na ně říkáte?